Badanie EEG – opis dla pacjentów


Badanie EEG wykonywane jest w pracowni EEG przez odpowiednio przeszkolonego technika (przygotowanie do badania omówione jest poniżej). Badanie rozpoczyna się zapisaniem danych osoby badanej na podstawie danych ze skierowania.

Następnie zostają założone na głowę pacjenta elektrody rejestrujące. Popularne obecnie typy elektrod to: elektrody grzybkowe , gdzie kontakt ze skórą umożliwia nasączona słoną wodą gaza oraz elektrody miseczkowe, gdzie kontakt ze skórą umożliwia specjalny żel lub pasta. Elektrody grzybkowe mocowane są do głowy za pomocą silikonowej siatki – tzw. czepka, a elektrody miseczkowe przyklejane kolodium lub pastą klejącą. Coraz większą popularność zyskują także czepki z elektrodami – tzw. automatyczne, które mają elektrody na stałe przymocowane do materiału tworzącego czepek

Samo badanie wykonywane jest najczęściej w pozycji leżącej lub siedzącej, z zamkniętymi oczami. W trakcie badania pacjent może być kilkakrotnie poproszony o otwarcie i zamknięcie oczu. Może być także proszony o intensywne, kilkuminutowe oddychanie. Przed oczami pacjenta może także wielokrotnie błyskać lampa błyskowa lub inne urządzenie generujące błyski świetlne. Całość właściwego, rutynowego badania EEG trwa zwykle ok. 20 minut. Badanie EEG nie boli! 

Po badaniu technik zdejmuje elektrody, w przypadku zastosowania elektrod miseczkowych są one odklejane. Wynik badania, w zależności od standardu przyjętego w pracowni otrzymuje się w ciągu kilku dni, może go także otrzymać bezpośrednio lekarz kierujący na badanie.

Przygotowanie do badania EEG

W dniu poprzedzającym badanie należy umyć włosy. Nie stosować odżywek, balsamów, lakierów itp. produktów do stylizacji. W dniu badania przyjść do pracowni wyspanym, po lekkim posiłku. Co istotne przed badaniem nie pić alkoholu, nie używać środków pobudzających – mogą zmieniać zapis EEG. Poinformować technika wykonującego zapis o przyjmowanych lekach – one także mogą zmieniać zapis.

PAGE TOP